Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Schweiz
Tyskland
Weekendski
Frederik B 23/01 2006 17:18
Hej
Overvejer at tage til Valloire i år, men kender intet til området. Nogle der har erfaringer; gode som dårlige derfra?
Hvordan er området? Hænger det godt sammen? (pistekort er jo ikke altid 100% realistiske....)
Vi er 5 der skal afsted og er alle gode skiløbere og vi æææælsker off piste...hvordan er mulighederne for det??
På forhånd tak
mvh
Frederik
Pia 25/01 2006 19:39
Sv: Valloire?? Hvordan er det??
Hejsa,
Var selv i Valmeinier for et par år siden (sammenhængende område med Valloire) - og nej det er ikke en særlig stor eller udfordrende destination. Jeg havde på daværende tidspunkt kun stået en enkelt uge på ski - og var selvsagt langt fra nogen haj på ski... Det skal dog nævnes at vi ikke var særlig heldige med vejret, så en del af området var lukket grundet lavinefare. Pisterne var ikke præpareret særlig godt, og man kom meget hurtigt til at køre på nogle få udvalgte pister. Når man alligevel smider så mange penge efter en skiferie som man gør, så synes jeg der findes en lang række bedre alternativer til en lille smule mere - især hvis i er gode skiløbere!! God tur;o)
jonas 27/01 2006 15:29
Sv: Valloire?? Hvordan er det??
hey...
jeg var på sæson i valloire 04/05 og kan kun sige at off-piste. er super fed... lige nu er jeg på sæson i les 2 alpes men tager til valloire i uge 5 få at køre off-pist... få man har off-pisten for sig selv i valloire...:-)
hilsen jonas
patrick 23/01 2006 17:55
Sv: Valloire?? Hvordan er det??
hej frederik.
jeg har arbjede i valloire,jeg er franskmand fra alpe d'huez.byen er hyggeligt hvis de er meget god skiløber det kan godt vær efter et par dag de bliver træt at køre på næsten det samme pister.hors piste har ikke så meget efaring fra valloire. valloire har 150 km piste,4 sorte herfra en med 33%.1 descente på 3810m.1 super g på 2250m.ellers reste af piste er rød og du ved farver.hvis det var mig og køre en lang tur fra dk til valloire vil kig på en anden station med mere udfordring med ski.jeg håber du kan forstår min dansk.har lige vær i canazei en uge og er på vej igen næsten 3 uger der ned.jeg kan varm anbefald
den sted inden stedet for valloire med næste den samme afstand.
god ski.patrick