Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Schweiz
Tyskland
Weekendski
Anders 08/11 2005 21:47
HEY
Er så heldig at jeg skal til Les Menuires i de 3 dale som guide i kommende sæson, og jeg kan kun sige at jeg glæder mig som en lille bette mis!!!
Har investeret i nogle nye offpistbrædder som jeg håber at få hyppigt brug for :-) Men hvordan er mulighederne for offpist i de 3 dale.
Min frygt er selvfølgelig at man skal stå MEGET tidligt op for at få del i pudderet i og med at Val Thorens jo er spækket til bristepunktet med bumser. Fred være med det, men bare der er noget pudder til overs til undertegnede.... er der det???
Mit arbejde på destinationen gør jo at det ikke altid vil være muligt at kunne køre fra morgenstunden, men er det totalt umuligt at finde nogle uberørte steder?!
Mvh Anders
martin 09/11 2005 15:27
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Har lejlighed fra d. 15. november og desuden åbner området op d. 19. november, hvis sneforholdene tillader det.
De sidste 3 år, har de haft åben d. 19. eller før, så jeg tager chancen..
Om ikke andet, kan vi jo bruge tiden i sportscentret og træne stortrampolin osv. samt lede efter job!
Chris 09/11 2005 18:54
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Fra toppen af Massa ud over skranten. Og toppen af Caron ned mod Orelle.
Anders 10/11 2005 00:18
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Tak for tippet; lavinefare???
Har selvfølgelig bipper og skovl, etc... men er forholdene ekstreme eller hvordan?
Skal man have guide med?
/Anders
martin s 10/11 2005 00:28
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Toppen af caron ned mod orelle er en rigtig nice tur! Men pas på med laviner, det ligger i solsiden, og skrider nemt mod nogle onde klipper. Ellers er Lac du Lou er nemt og ufarlig offpiste, men rigtig lækker med forskellige små drops osv. Du kan også gå helt op på Peclet og køre ned derfra. Det skulle vær edet ultimative, men jeg var sgu for doven til at gå hele vejen derop da jeg var i 3 dale.
God sæson!
Martin S
Ivan Rafn 10/11 2005 09:12
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
De er flinke til at skyde sneen af, inden der dannes laviner.
Men, pas alligevel på; Jeg har set laviner på turen ned fra La Masse til Lac du Lou.
Selv om det "kun" var smålaviner, så efterlader de bar mark når de ryger ned, og det er umuligt at stå fast hvis man bliver fanget af sådan en. Man risikerer let brækkede ben eller at blive klemt mod klipper eller sten.
Udover det er turen ned bagom La Masse en fin tur, i den lettere kategori, og den ligger perfekt fra Les Menuires; Bare ned af bakken, og op med liften, så kan du være første mand i pudderen, hvis det har sneet en nat.
Kean 11/11 2005 21:33
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Hvis du er helt blank på at vælge ruter i offpisten er det selvfølgelig en god ide at have guide med de første gange, men der findes masser af bøger med offpiste-ruter i de 3 dale. Et godt kort (ikke alm. pistekort, men et rigtigt kort, med højdekurver), kompas og højdemåler er essentielle redskaber hvis man vil planlægge sine egne ture.
Kean 11/11 2005 21:36
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Og lavinefaren afhænger af hældning, vindretning, snemængden, intensiteten af snefaldet og temperatur - ikke hvilket område du er i. Derfor kan man ikke svare på om der er stor lavinefare i 3 dale...
Jeppe 12/11 2005 10:16
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
hej anders. hvilket firma skal du vare guide for?
Anders 13/11 2005 14:56
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Hejsa Jeppe
Jeg skal være guide for Scan Ski.
Var i Valloire sidste sæson, lækker nok offpist, men halvkedeligt pistefræs efter et par måneder. De tre dale har sgu nok en del mere at byde på!!! :-)
Men har VIRKELIG respekt for laviner - har selvfølgelig skovl, sonde og bipper med, men det er sgu alligevel farligt.
/anders
Jeppe 14/11 2005 16:47
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
hej anders
Jeg skal arbejde på scanski's Les Christelles. så vi kan da finde ud af noget når sneen begynder at falde :-). og ja der skulle være muligheder i de tre dale..var der en uge for to år siden. har aldrig kørt så eget pudder...lækkert.
Ser fre til et par gode måneder...
Anders 14/11 2005 20:30
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Hej Jeppe
Jamen, det var da spøjst. Så bliver vi jo kolleger; skal selv arbejde i Les Menuires på Cristelles :-)
Så skal vi da ud og give den MAX gas i pudderet sammen!!!
Kommer derned enten 25. december eller 1. januar pga skole og eksamener. De 3 andre guider er der allerede d. 8 dec.
Hygge!
/Anders
Jeppe 17/11 2005 16:54
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
jamen det ser jeg da frem til...MAX gas! ved ikke helt hvornår vi skal afsted. har først infomøde søn. d.20 nov.
Ses i Sneen.
Kean 08/11 2005 21:53
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Der er gode muligheder for at få masser af go' offpiste. Heldigvis ligger de fleste bumser i de 3 dale i sprit det meste af tiden, så de er sjældent tidligt ude... Go' sæson...
Anders 08/11 2005 21:55
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Hehe, tak. Det bliver min chance - min mission må være at fylde så meget sprit på så mange bumser som muligt, så jeg kan få offpisten for mig selv :-)
De 3 dale er fanme også et stort område, det kan ikke passe at pudderet bare sådan forsvinder "over-night"....
uuuuuuhhhh, glæder mig....!!!!!
hygge
/anders
martin 08/11 2005 22:35
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
Jeg skal selv tilbringe sæsonen i Val Thorens, som bums, (er dernede om en uge! :) og satser da også kraftigt på, at få en masse pudder! Om det så betyder, at man skal op kl. lort med røv ondt i hovedet og bliver nødt til at knække sig på vej op i liften, må man jo bare tage med! :D
Anders 08/11 2005 23:30
Sv: Offpist muligheder i de 3 dale?!
hehe, ja sådan er det jo.
Skal selv først derned 1. januar til midt april, så det bliver sgu 3½ gode måneder.
Hvorfor tager du allerede derned om en uge? Vil du stå gletcher i 1 måned før sneen rigtigt daler?
Mvh anders