Skisæsonens sidste store udsalg: Spar op til 25%

længde på bandit b2 til off-piste

Christoffer 15/03 2006 21:09

Hej,

Et klassisk spørgsmål, der alligevel volder mig lidt kvaler. Jeg ved er at købe et par bandit b2 til randonnée, men som også gerne skal kunne bruges til alt det andet - dog er off-piste favorit.

Jeg har stået meget på ski, men står ikke konkurrence.

Jeg vejer 83kg og er 182cm.

Jeg kan vælge mellem 182cm og 174cm ski. Stor forskel, og jeg kan ikke helt finde ud af, hvad der er bedst.

Gode råd? :)

Tak for hjælpen,

Christoffer

Kommentarer:
Der er i alt 1 svar i denne forumtråd.

rasmus 16/03 2006 00:14

Sv: længde på bandit b2 til off-piste

når du skriver at off piste er farvorit ville jeg vælge den på 182 cm. for at for lidt mere ski til at give dig flyd på de gode powder dage.

Men jeg kan godt forstå hvis du er lidt i tvivl, da det jo er en ski som sikkert også gør det ok på pisten, hvor en kortere ski ville være at foretrække, men når du aligevel skal have randonee bindinger på, så designer du jo skien til alt uden for de afmærkede områder.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen