Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Schweiz
Tyskland
Weekendski
Michael Jensen 30/11 2003 00:53
Hejsa
Hvor i DK findes der et butikker som sælger hjelme. Alle de hjemmesider jeg har tjekket reklamerer i hvert fald ikke med at de har hjelme i butikken.
Specielt er jeg interesseret i "Giro Nine .9 2003" Medium
Det er sikkert billigere at købe på destinationen, men når man kun er der en uge og den måske går i stykker på en anden skiferie, hvordan får man den så lige til ex. Frankrig for at få byttet? Er det ikke mere sikkert at købe den herhjemme og så ofre 2-300 ekstra?
--
Med venlig hilsen
Michael Jensen
Claus 08/12 2003 16:54
Sv: Køb af Hjelme i DK
Hej Michael
Jeg har selv Giro .9 medium. Den er jeg super glad for. Jeg er ganske overbevidst om, at den ikke bliver solgt i DK.
Det er en af de letteste hjelme på markedet, men husk at det er vigtigere, at den sidder ordentligt end at den er fed. Hvis du ikke køber en hjelm der passer er den ikke noget værd. Du skal ikke købe hjelmen i dk. pågrund af garanti, hvis den få slag skal den ud og så må man købe en ny.
Hvis du mener at dit hoved er mere værd ville jeg nok kigge på www.sweet.no. Hjelmene bliver også solgt hos Steep n' deep i lyngby og er noget af det sweeteste du kan komme på bolden.
claus
Caver 30/11 2003 12:38
Sv: Køb af Hjelme i DK
Hej Michael!
Jeg har købt hjelm i Ski shoppen. Der handler de Burton/Red. Jeg ved også at Stadium, har et rimeligt stort udvalg, men jeg ved ikke om de har Giro Nine. Ellers måske Pistaese ski.
Mvh
Caver
Thomas 01/12 2003 10:14
Sv: Køb af Hjelme i DK
Hej Michael.
Der er også flere af Surf og ski butikkerne der har hjelme - Skiing i Århus har et ret pænt udvalg.
Jeg har ingen idé om hvor meget du sparer ved at købe en hjelm i udlandet. Men hvis det kun er 200-300 kroner, så ville jeg købe i DK.
Thomas
Heidi Elsberg 01/12 2003 17:10
Sv: Køb af Hjelme i DK
Hej Michael,
Køb din hjelm i Dk, du har reklamationsretten og kan altid få den repareret etc. Pengene er givet godt ud. Stadium har et rimelig bredt udvalg af hjelme, Pist áse Ski samt ski shoppen.
Skal selv købe hjelm, men venter til et eventuelt udsalg til Januar.
Heidi
Michael Jensen 01/12 2003 17:21
Sv: Køb af Hjelme i DK
Nu har flere af jer nævnt Stadium, Ski shoppen og Pist áse Ski.
Kan man finde noget om deres udvalg på nettet?
Jeg syntes de er rimeligt usynlige via en søgning på google.com
Caver 01/12 2003 23:30
Sv: Køb af Hjelme i DK
Nej! Du bliver nok nødt til at tage ind i de forskellige butikker. Jeg ved at det sucks, men det vil stadig give dig et bedre indtryk, at stå med den i hånden, altså hjelmen :-) end at se et billed på nettet.
Sanne Larsen 04/12 2003 22:28
Sv: Køb af Hjelme i DK
Hejsa
Jeg kan klart anbefale www.snowfun.dk, butikken ligger i Roskilde på sønderlundsvej 43. Jørgen som ejer butikken, mener jeg er en af DK bedste forhandler, som virkelig ved hvad han taler om. Forøvrigt har han en konkurrence hvor man kan vinde en hjelm.
God fornøjelse Fra Sanne ;-)
Claus 09/01 2004 11:41
Sv: Køb af Hjelme i DK
har siden set dem hos PEAK PERFORMANCE i Ny Østergade (KBH)
claus