Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Vera 31/01 2008 01:02

Jeg skal snart have en ny hofte. Er der nogle, der har erfaringer med at stå på ski, efter en hofteoperation?

Kommentarer:
Der er i alt 13 svar i denne forumtråd.

Birthe Rolf Olsson 01/01 2014 19:20

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej igen Anders Knudsen.
Jeg håber, du eller andre vil se dette indlæg, for NU er det tiden, hvor jeg efter min hofteoperation, føler mig rustet og trænet op til at tage på skitur. En fysioterapeut har testet mig og fundet mine muskler og fysik okay, men alligevel fraråder både ham og mange andre mig at tage afsted, på grund af faren for hofteudskred ved fald eller andet. Det jeg gerne vil spørge dig om, er, om din svigerfar har været afsted flere gange, om OM HAN HAR FALDET.
Med venlig hilsen og godt nytår
Birthe Rolf Olsson

Kjeld 01/01 2014 22:03

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Vera

Som 75-årig århusiansk pensionist mener jeg mig så nogenlunde i stand til at kunne besvare dit spørgsmål.
Jeg fik en ny kunstig hofte for 8 år siden.
Har været på skiferie adskillige gange siden, og har ikke kunnet mærke gener under selve skiløbet.
Spiller stadig badminton hver tirsdag sammen med ca. 25 såkaldte seniorer. Ud af disse 25 er vi 3 spillere, der udøver sporten med kunstige hofter.
Jeg er den eneste herre, mens de 2 andre er et par damer omkring de 70.
Efter selve hofteoperationen holdt vi alle 2 -3 måneders pause, men genoptog spillet igen uden de større gener.
Fat mod - også som skiløber!

Med venlig hilsen
Kjeld

Birthe Rolf Olsson 01/01 2014 23:55

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Kjeld!
Tak for dit positive svar. Det bekræfter mig i, at jeg godt kan stole på mig selv og min kondition. Jeg er blot nysgerrig efter at vide, om du løber langrend eller alpint, og om du har faldet, eller måske snarere, hvordan det har været at falde, for dette er jo nok ikke til at undgå.
Med venlig hilsen
Birthe.

Kristian Østergaard 26/09 2009 17:45

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Vera!
Jeg ser nu idag den 26.08.09 din mail om skisport med kunstig hofte.
Jeg håber du i mellemtiden har været på ski.
Jeg kan fortælle at jeg er 81 år og er på ski i flere måneder hvert år. Jeg fik en ny hofte for ca 8 årsiden.
Lægen frarådede mig at fortsæte med skiløb, men så mødte jeg en østrigsk skilærer med to hofteproteser som fortalte mig at alle østrigere med hofteproteser stod på ski.
Jeg fortsatte så, men var meget bange for at falde de første par uger, så faldt jeg et par gange og så var jeg ikke så bange mere.
Jeg kører dog lidt mere forsigtigt end før, og passer på ikke at falde, men følger sagtens med de unge mennesker ned ad bakken.

Kristian

Jack Knudsen 31/01 2008 07:29

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Ja man kan godt stå på ski efter operationen men selvfølgelig mere forsigtigt, min mor på 67 år har sidste år fået lavet operationen og har da været ude at stå på ski for nyligt.
God tur og nyd det hele, der er jo også alt det sociale at nyde og som ikke må glemmes.

Peter Norborg 31/01 2008 12:06

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej allesammen.
Jo, det kan man sagtens. Jeg fik en ny hofte i efteråret 2002, og allerede på skiferie i 2003, så jo det kan man godt. Det gik nok også lidt nemmere for mig, da jeg kun var 34 år på dette tidspunkt.
Det kræver dog nøje planlagt genoptræning, og vedligeholdelse af muskelmassen for fremtiden.
Jeg vil også gerne påpege, at det er det tidspunkt på hele året, hvor jeg mærker mindst til min kunstige hofte.
Skriv gerne til mig, og jeg vil hjælpe med at besvare spørgsmålene.
Peter

Jens Chr. 31/01 2008 14:06

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Vera

Nu skriver du ikke hvor gammel du er (og det er ikke høfligt at spørge om en dames alder!)Det har i hvert fald også en betydning.

Det er ikke uden risiko at stå på ski efter man har fået en ny hofte. Som der står ovenfor kan det godt lade sig gøre, men der ting man skal være opmærksom på.

Der er risiko for at hoften luksere, dvs går ud af leddet ved en uheldig bevægelse ved fald, eller når man skal rejse sig. Det er en smertefuld tilstand der skal behandles i fuld bedøvelse på sygehuset.

En anden risiko er brud under eller omkring den nye hofte. Det er ikke helt sjældent det forekommer og er en svært forværring af det at have en ny hofte.

Dette er noget man skal have med i betragtning.

Ikke for at være sortseer men for at give lidt nuancer på ovenstående positive indlæg.

Jeg arbejder som læge på en afdeling der sætter nye hofter ind.

Nogle læger vil nok helt fraråde det, men jeg er selv stor skisports elsker og mener det er folks eget ansvar så længe de kender risikoen.

Alt mulig held og lykke med operationen og det der kommer efter.

VH

Jens Chr.

VH

Vera 31/01 2008 20:24

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Tak for jeres svar allesammen.

Jeg er kun 45 år og har altid dyrket meget sport, herunder en eller to uger skiferie hver år. Jeg er et konkurrencemenneske, derfor er det svært at acceptere at en hofte sætter begrænsninger og at man ikke kan være aktivt på samme niveau som tidligere. 45 år er jo ingen alder.

Jeg har været nødt til at tage det med ro de seneste par år, og jeg er forhåbningsfuld at jeg kan fortsætte på mit nuværende lave aktivitetsniveau efter operationen. Jeg vil nødig undvære skisport helt.

mvh/Vera

Anders Knudsen 30/01 2013 14:47

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Birthe

Min bedstefar blev opereret i hoften og et halvt år efter stod han på ski igen. Men jeg vil tro det er meget individuelt hvor lang tid efter, man må. (om man har fået en kunstig hofte, blevet opereret for en hofte sygdom eller andet) Prøv da at tage fat i en specialist og spørg ham/hende? Se evt. her: http://www.soballe.com/

Birthe Rolf Olsson 04/10 2012 16:45

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Vera!
Jeg kan se, det er 4 år siden (næsten), at du havde dit indlæg. Hvis du læser dette, vil jeg gerne høre, hvordan er det gået dig på skiene? Jeg selv har lige fået en ny hofte, og jeg er 67 år. Jeg har løbet slalom skiløb siden jeg var 30 år. Jeg er ikke parat til at stoppe mit skiløb, men er alligevel blevet nervøs og bange for at komme afsted igen.Jeg kan ikke få noget konkret svar fra lægerne. Jeg mener, der har altid i det hele taget været en risiko ved at stå på ski, men jeg kunne da godt tænke mig at vide, hvor stor risikoen statistisk set vil blive, hvis jeg vover forsøget nu med en kunstig hofte (hofte/lårbensknoglen er udskiftet). Ved nogen noget om dette?
Birthe.

Birthe Rolf Olsson 30/01 2013 17:30

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej Anders Knudsen:
Tak for dit svar. Det blev jeg glad for. Jeg suger ALT POSITIVT til mig. Jeg har været inde og set videoen på www.soballe.com. Hvor den unge mand fik en hel hofteprotese, og jeg misunder, at han, fordi han var ung og aktiv, fik en stor kugle sat ind i sin hofteskål. Jeg selv fik min operation lavet i USA, hvor jeg faldt og brækkede min hofte. Min hofteskål var ikke slidt, så jeg kunne nøjedes med en halv hofte, dvs. spydet med kuglen som henholdsvis sættes ind i hofteskålen og ned i lårbenet. Desværre har lægerne i USA åbenbart troet, at når man er 67 år er man inaktiv og dyrker bestemt ikke skiløb, så derfor har man iflg. de danske læger derovre sat et alt for spinkel spyd med en alt for lille kugle ind i min hofte, hvilket betyder, at kuglen, hvis jeg er uheldig, kan glide ud ved et uheldigt styrt, og dette skulle være utroligt smertefuldt.

Jeg har nu alligevel ikke i sinde bare sådan at give op, vil gerne afsted igen næste sæson, så jeg arbejder rigtig meget på at få opbygget en masse muskler, som kan holde kuglen inde.

Jeg hører meget gerne fra andre, som kender nogle med kunstig hofte.

Jørgen Ussing 17/03 2015 21:28

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej alle jer har brug for mine erfaringer med skiferie efter hofteoperation.
Jeg er en 58 årig mand der fik sat en hofteprotese i venstre hofte 12 november 2014.
3 mdr. efter operationen d. 14/2 2015, havde vi bestilt en skiferie til de franske Alper.
Jeg er en fornuftig skiløber, ikke superelite, men har altid kørt i god fart ned ad såvel røde som blå løjper.
Det var med lidt uro i maven, at jeg trak slalomstøvlerne på den første dag og endnu flere sommerfugle havde jeg besøg af, da vi kørte op i gondolen den første dag.
Første dag: jeg stod på ski en halv dag, til vejret skiftede fra sol til sne, hvor løjpen blev meget svær at se. Efter et " fjumre fald" ned på den opererede hofte, mens jeg stod i kø ved liften, indstillede jeg dagens "aktive karriere."
Anden og tredje dag: vejret var dårligt og min hofte noget øm, men en god bog er altid godt selskab, når de andre trodser snevejret.
Fjerde, femte og sjette dag: fint skiføre og min ømme side var klar igen, så her fik jeg tre fine dage på ski, ganske vist i et mere moderat tempo end jeg plejer at køre i, men det er der vist ikke nogen skade ved :-). Om eftermiddagen tog jeg en lidt længere pause med bogen i solen end de andre, for ikke at overbelaste de endnu ikke helt optrænede lårmuskler.
Jeg oplevede faktisk skiløbet som en ganske god træning af mine muskler i benet og dejligt igen at få lov til at røre sig lidt mere frit. God fornøjelse til jer alle. Lyt til din krop og din mavefornemmelse og sæt aktivitet og farten efter det. Mvh Jørgen

Birthe Rolf Olsson 31/03 2015 18:22

Sv: Kan man stå på ski efter en hofteoperation?

Hej igen! Tak for jeres forskellige svar. Vil lige fortælle, at selv om både læge og fysioterapeut frarådede mig at stå på ski igen, så følte jeg mig alligevel i stand til at tage afsted, specielt fordi fysioterapeuten blev forbavset over min fysik, da han så mig, og ved tæstning af mine muskler, fandt han alt ok – undtagen min balance, men den har jeg kæmpet med igennem hele mit liv. Ergo bestilte jeg skirejsen for afvikling i februar 2014.
Selvfølgelig var jeg spændt og måske også en lille smule nervøs, så jeg kørte forsigtig. Dog, trods forsigtigheden, så er der desværre skiløbere på pisterne, som ikke er gode til at styre deres ski, så............. tre gange kørte nogen ind i mig, og jeg faldt. Den ene gang kurede jeg – på den nye hofte- mange, mange meter ned af den isede piste - OG rejste mig og kørte videre.
Vi ville have været afsted igen i år, men havde kun en enkelt uge, som var ledig til at rejse i, og -desværre- netop en uges tid førend den planlagte skitur, fik jeg en smertefuld betændelse i benet med den nye hofte, så vi måtte blive hjemme. Jeg regner dog med, at pisterne vil være åbne for mig igen næste år, og da er jeg fyldt halvfjerds......................................... Mange hilsener Birthe

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen