Skisæsonens sidste store udsalg: Spar op til 25%

Fatboys i pudder er for bøsser!!

Anders Debel 27/10 2005 19:13

Så'n er det!

Kommentarer:
Der er i alt 25 svar i denne forumtråd.

Kean 29/10 2005 09:18

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Præcis. Jeg tror at Tomba og Anders Debel kører i biler uden servostyring - det er jo for nemt med servostyring og man bliver ikke en god bilist (læs: ironi).

Kean 29/10 2005 09:23

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Og carvingski har jo ikke bare betydet at det er blevet lettere at dreje, det er jo hele sporvalget og kørestilen som er ændret. Nu køres der langt mere styret og skærende spor, altså skiene kører fremad, hvor man før i tiden smækkede dem på tværs af kørselsretningen og håbede på at de på et tidspunkt ville dreje. Så skiløbet er generelt hurtigere og sikrere på carvingski - og selvfølgelig sjovere. Eneste minus er at folk er begyndt at svinge så meget, at de til tider støder sammen på pisten.

tomba 29/10 2005 09:43

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

ok attack og kean. fair nok. I har fat i nogle rigtige argumenter. men jeg er ikke sikker på at i forstår mig. jeg er vokset op et sted (sydtyrol)hvor skiløb er et ligeså naturlig ting om vinter som det er at spille fodbold om sommeren. derfor betragter jeg det ikke som det ultimative livsstil, hvor det gælder om at være bedre end vennerne, have det nyeste udstyr,det rigtige modetøj o.s.v. selføligt skal udstyret være iorden så det er så sikker som muligt, men for mig er skiløb først og fremmest en udfordring med mig selv, uden at se efter hvad andre kan eller ikke kan.

Attack 29/10 2005 12:25

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Lige nøjagtig. Købt.
Vandet kalder - der skal kites ....

J 31/10 2005 18:24

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Fatboys er ikke for bøsser - det er for de mennsker der ikke har evnerene til at stå RIGTIG offpist, eller de mennsker som ikke har tiden til at lærer det! Sådan er det bare..

tomba 31/10 2005 20:08

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

jeps, J, det er nok den rigtige konklusion.

csiszar 31/10 2005 21:31

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

i er sku for langt ude ... I fatter jo hat af hvad offpiste handler om - jeg ved ik hvor i normalt er på ski henne i verden - men.......................!!!!!

en konklussion må være at I ik er super gode på ski - da et par ordentlige storslalom ski (GS:11, 9x world cup etc) ikke er en skid værd i blød sne - både på grund af breden og stivheden... mens de brædder som i bevæger jer rundt på (Anders kikker på rossigol RPM 70) er en allround turist ski for dem som er afsted en uge pr år

rigtigt at skiene ikke behøver være to snowboards under fødderne - men ski meget smallere end public, fujita, FS'eren, TM, B2 eller lign er ikke ret meget værd i offpisten - noget som instruktøre på offpist ture også siger - tarantaiseturen i Tignes sker sku ik uden et par ski som er ok i offpisten
men jeg vil da gerne se jer tage turen med hvad i nu står på- bare for at se jeres fjæs efter 10 min når i er sunket i til over hovedet

Men for min skyld kan i tage ud og kæmpe som en sindsyg på et par ski som kører påklipperne under sneen - i kan jo evt sætte hjul på så er i ovre problemet med om der er pudder nok - offpiste handler for mig om at føle at man svæver/flyder og selv med brede ski har man sne op til begge ører

tomba 01/11 2005 14:15

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

hej csiszar.
du må være ca. 1000 år gammel med alt det du har prøvet når det gælder skiløb. jeg går ud fra at du er ekspert på området,men det er der også andre der er uden at de absolut skal dele din mening, eller vide alt om alle skityperne i verden. jeg har kørt konkurrenceløb lige siden du var 968 år gamle, og selv om fysikken ikke er hvad den har været,kan jeg stadigvæk udfordre mig selv rent teknisk.og jeg kan også godt lige at bruge krafter og flytte grænser med nogle ski som måske ikke passer til ditten eller datten. men du har vel 28 par ski et til hver disciplin. det er der nogle der ikke har råd til,så må man bruge det man har. og tro mig vi er lige så gode som dig.og vi piver ikke selv om vi må knokle

Mikkel 01/11 2005 23:06

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Kan godt lide at du nævner janteloven, og føler dig lidt tøsefornærmet, hæhæ...

Du sidder sgu da og fremhæver dig selv og rakker ned på andres stil, hvis det ikke er jantelov så ved jeg ikke hvad det er.

Det handler sgu da bare om at have det skægt, om så folk kører på snowblades, eller 215 cm raceski fra 91 som dig, så @!#$ da det, der er alligevel ingen af os der kører for andre end vores egen skyld.

Peace :-)

tomba 02/11 2005 14:20

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

hej mikkel.
ved ikke hvorfor du skriver det, men jeg prøvede sku da kun at forsvare mig selv og anders debel overfor csiszar's lidt hånende indlæg. det var det, og intet andet!!!!

Mikkel 03/11 2005 00:05

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Det var nu anders debel den var myntet på, det er jo ham der skriver at han er offer for janteloven....

tomba 03/11 2005 08:00

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

ok mikkel.
troede det var til mig

Martin 24/11 2005 13:41

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Jamen...Csiszar....det ER da blevet lettere at køre offpiste...man har rykket 'barriereren', men det er ikke ensbetydende med at man ikke møder den (bare et andet sted).
Tænk dog på at mennesker jo i mange mange år har kørt offpiste!...med træski og læderstøvler!..det var bare sværere dengang!
I øvrigt er udviklingen af ski...og fremkomsten af carvingski ikke væsentlig forskellig fra udviklingen inden for tennis (en bedre analogi end bilen)! Ingen vil jo stille op med en træketcher idag! Bjørn Borg forsøgte i sit comeback i slut 80'erne og fejlede totalt! På få år omkring 81-82 skete den revolution! Men det har jo ikke gjort det lettere at blive blandt de bedste i tennis...så 'skieksperterne' behøver jo ikke frygte øget konkurrence!

/M

Sung 27/10 2005 19:26

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Modent nok!

Måske du skulle argumenterer istedet for bare at slynge noget crap ud.

Matti 27/10 2005 20:14

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Hvorfor er det så det?

Anders Debel 27/10 2005 20:21

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Hehe - det er har du ret i! Min spontanitet er ikke altid til at styre.

Jeg forstår bare ikke pointen i at "flyde" oven på alt den dejlige pudder. For mit vedkommende er det super fedt, når man cruiser med sne til hofterne! Og i øvrigt; hvad kan man ellers brug "tykke" ski til? De er jo skræmmende ringe på pisten, i "dårlig", ujævn, hård off-piste (hvilket man ikke undgår, hvis man dyrker off-piste).

Okay! Der er selvfølgelig undtagelser... jeg har aldrig prøvet det på egen krop, men jeg kunne forestille mig, at det ville være til stor fordel, at have et par fede brædder under sig, når man flyver ud fra klipper, falder 10-15 meter og lander i dyb champagnepudder. Men skulle jo helst ikke drukne;\ Endvidere... ældre skiløbere samt svagelige, som gerne vil spare på kræfterne, kan med fordel "flyde ovenpå", og derved holde til mere i længere tid.

På pisten serjeg ofte en masse seje skiløbere med udstyret "i orden" - og under sig, har de et par super trenty Pocket Rockets (eller lignende), selvom det er UGER siden der sidst har være pudder.

Modargumentér! Jeg vil gerne overbevises om, at jeg ta´r fejl...

-Anders.

csiszar 27/10 2005 21:18

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

du er for plat - så gider ik at spilde mit krudt på at fortælle dig at du tager fejl

kan du ik bare stå på ski på den "dejlige" tandbørste bakker der er i DK - og lade os andre stå på den rigtige sne og nyde det

Anders Debel 27/10 2005 22:19

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Beklager, csiszar, hvis jeg rører et ømt punkt hos dig, ved at ytre min mening i dette debatforum.

Jeg kommer pludselig i tanker om en (alt for) velkendt dansk lov... tillad mig:

§3 - Du skal ikke tro du er klogere end os.
§5 - Du skal ikke tro du ved mere end os.
§8 - Du skal ikke le ad os.
§10 - Du skal ikke tro du kan lære os noget.

Og så vil jeg lige sige til alle jer skientuisiaster som mig selv... rigtig, rigtig fed skisæson 05/06 - jeg håber VIRKELIG, at I kommer til at NYDE det!! Den var også til dig csiszar ;-)

Glæder mig til flere kommentarer...

Kean 27/10 2005 22:57

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

På nogle punkter vil jeg give dig ret; det er fedt at få sne i hovedet som sprøjter op fra støvlerne når man kører i powder på alm. ski. Men det er ikke alle offpist ski som er dårlige på pisten, men du har ret - mange er. Som du selv nævner; pocket rocket (mage til lort skal man lede længe efter) og jeg nævner i flæng; Rossi Scratch BC, Völkl Gotama etc. Men nogle offpistski er faktisk opbygget som "rigtige" ski og er derfor udmærkede på pisten, fx Dynastar Legend ProRider. Suveræn ski. Selvfølgelig lidt langsom fra kant til kant, Rossi B4 skulle også være ok. Men for disse ski gælder det at man skal være en god skiløber for at få det fulde udbytte ud af dem.
Tro mig, når du først har prøve at køre en powderdag på et par ordentlige fat-ski (læs: ikke PocketRocket ell. lign.) så er du hooked! Og alle gode skiløbere er enige. Dit udsagn minder mig lidt om dengang hvor carvingski var nyt og nogle påstod at de ikke skiftede fordi "det var for nemt" at køre på de dersens carvingski... Øhh yesyes..

Attack 28/10 2005 09:04

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Lad os alle udtale os om noget vi ikke har prøvet ........

Fat Boys er til off piste og kun det. Jeg har desværre ikke selv prøvet Heli Off piste i BC Canada, men der bliver kun kørt med Fatties - blot som eksempel.

Det siger lidt sig selv at der er mere lift i sneen jo bredere ski. Det giver et mere flow når man kører ned, modsat i tidernes morgen hvor man mere skulle arbejde mere med flere sving.

Det er ikke hensigtsmæssigt at køre med dem på pisten, hvorved det kan anbefales at have et ekstra par, som er til kørsel on piste - hvad man så end laver der.

Jeg mener ikke Fatboys er for bøsser - det er derimod heldragt ..

tomba 28/10 2005 20:12

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

hvad er meningen med at køre i pudder hvis man kan flyde ovenpå med brede ski? er meningen med pudderkørsel ikke at man skal prøve grænser og udfordre sin egen kunnen? hvis man vil flyde ovenpå kan man ligesågodt ta et par surfbrædder på ,så er man sikker på ikke at synke.... ellers kan man jo bare køre på pist

Jonas 28/10 2005 21:03

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Mine tanker vandrer tilbage til slutningen af sidste årtusinde, hvor den samme diskussion gik på carvingski. Er det rigtigt skiløb nu hvor det er blevet nemmere?
Svaret dengang var et stort rungende ja.

Mon ikke fatboys er kommet for at blive?!

tomba 28/10 2005 21:13

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

til jonas...
jeg kan godt følge dig, og du har også ret. men hvis udviklingen går samme vej som med carving der er blevet kortere og kortere, så må det går den anden vej med pudderski, og om 3 år er de vel 50 cm bredde og 5 meter lange, så hvad er meningen med pudder? at surfe ovenpå????

Jonas 28/10 2005 21:34

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Hej Tomba

Nu er det altid svært at spå om udvikling.

Mit ydmyge bud må være, at det nok ikke er praktisk at have meget lange og meget brede ski, for de er så specialiserede, at de slet ikke er sjove på pisten. Derfor tror jeg ikke, at markedet for fatboys er så stort, men for et snævert publikum der kun ønsker off piste vil de nok overleve.

Det var så mine gætterier for i aften...:-)

/Jonas

Attack 29/10 2005 09:13

Sv: Fatboys i pudder er for bøsser!!

Udviklingen af Carvingski kan sammenlignes med servostyring = nemmere at dreje.
Udviklingen med Fat boys er at det er blevet nemmere at køre i dybsne. Da vi kørte med konventionelle ski, skulle vi arbejde mere end med carvingski som jo er bredere.

Producenterne får mere og mere styr over vridningsstabiliteten som var det store problem i starten med carving. Det er man kommet over, og det næste skridt bliver koncentration om all mountain ski. De fleste købere vil kun købe en ski som kan det hele.

Mit bud er at fremtidens ski har ca. samme længde som nu 140 - 190 afhængig af højde, dygtighed osv , måske lidt bredere, lige så hurtig kant til kant som slalom, kan alt on piste også pukkel og ikke mindst nemme at håndtere i off piste. De bliver lidt som nogle biler har med en knap, der kan indstille bilens egenskab til kørestil. Chipstyring !? Blot mine tanker.

Det største problem med fremtidens ski bliver, at alle nu har god mulighed for at bevæge sig uden for pisterne. Ikke fordi at jeg er alt for irriteret over vi bliver flere, men mere bekymret over sikkerheden. Jeg kan frygte at der vil ske flere ulykker i fremtiden grundet tankeløshed ................

Hang Loose Rødder, der er 60 dage til take off :o)

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen