Skisæsonens sidste store udsalg: Spar op til 25%

Bestille udstyr/skole hjemmefra?

Kim 30/11 2005 10:58

Hej,

Vi er 4 personer, som første gang skal på skiferie. Vi har fundet et godt hotel midt i Mayrhofen, hvor man på internettet kan booke udstyr samt skiskole med.

Det er jo ren og skær liste priser de har sat op på siden, men vil det ikke være en fordel at vente med leje af udstyr og arrangerer skiskole når man er på stedet. Kan det ikke ske man kan prutte lidt om prisen eller finde et billigere sted, da konkurrencen vel også er rimelig stor på i et sådan område ?

Kommentarer:
Der er i alt 4 svar i denne forumtråd.

Ivan Rafn 30/11 2005 11:45

Sv: Bestille udstyr/skole hjemmefra?

Mayrhofen er et, forholdvis, lille sted.

På små steder er det ofte sådan at en eller to familier ejer samtlige skibutikker i byen. De har, som regel, ens priser på udlejning mv..

På de store steder kan det godt være at der ligger en lille butik ude i den anden ende af byen, hvor man kan spare lidt. Men man skal nærmest være lokalkendt for at vide det, og det vil også tage tid at finde frem til butikken, og det er ikke noget man har lyst til at bruge den første morgen/formiddag på. Som regel skal man, jo, afsted til skiskole/pistevisning eller andet.
Der kan, til tider, være bedre udvalg/bedre betjening/mindre kø i en nærliggende skiudlejning, men sjældent lavere priser.

På skiskolerne er der, næsten med garanti, ingen prisforskel, da det styres med hård hånd af det lokale østrigske skiskoleforbund.

Af og til kan man spare lidt ved at bestille hjemmefra igennem bureauet. Det kan man med fordel benytte sig af.

Hvis der er en Intersport i byen, kan man også få 10% rabat ved at bestille ski over Internettet, men det er, jo, ikke sikkert den ligger lige ved hotellet.

Jesper 30/11 2005 23:49

Sv: Bestille udstyr/skole hjemmefra?

Jeg tror ikke du skal regne med at du kan "prutte" om prisen på et Hotel ophold i vinter sæsonen.

udbud/efterspørgsel - der er simpelthen så mange skiturister i vintersæsonen at det kna være svært at få et sted og bo. Det vil sige at vil I til at "prutte" om prisen, gider de måske slet ikke tage jer ind, men tager bare dem der kommer bagefter, og vel og mærket betaler fuld pris.

MK 01/12 2005 13:26

Sv: Bestille udstyr/skole hjemmefra?

Det kan være en go ide at bestille skiskole hjemmefra, da der måske ellers ikke er plads, hvis i skal afsted i højsæsonen.

tibandfib 02/12 2005 12:56

Sv: Bestille udstyr/skole hjemmefra?

Og ...det kan også være en go ide at bestille udstyr hjemmefra, da der måske ellers ikke er noget tilbage til leje, hvis i skal afsted i højsæsonen.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen